Wieża Ciśnień w Gołdapi

Wzniesiona została w roku 1905

Gołdapska wieża ciśnień to jedna z nielicznych zabytkowych budowli znajdujących się w mieście. Wzniesiona została w roku 1905 przez gdańską firmę „A. W. Müller” stanowiła element miejskiej sieci wodociągowej. Wcześniej mieszkańcy zaopatrywali się w wodę z dziewięciu miejskich pomp, z których cztery znajdowały się w centrum, a pozostałe w różnych częściach miasta.

Wieża zbudowana została w całości z cegły ceramicznej, na rzucie w kształcie koła, w parterze zewnętrzne lico ścian ukształtowano w formie sześciokąta. Budowla o wysokości 46,5 metra posiada sześć kondygnacji i kopulaste przykrycie zwieńczone latarnią z iglicą. Mieszczący się w niej zbiornik mieścił 250 metrów sześciennych wody.

Wieża, jako jedna z nielicznych budowli oparła się zniszczeniom obu wojen światowych. Tylko w niewielkim stopniu zniszczona ( głównie ślady po postrzałach) zaopatrywała gołdapian w wodę do zimy 1986 roku, kiedy to na skutek pęknięcia zbiornika wyłączona została z eksploatacji. Od tego czasu budowla zaczęła popadać w ruinę.

W styczniu 2008 roku nowy właściciel wieży – Henryk Górny, przedsiębiorca a zarazem miłośnik tego typu budowli, rozpoczął jej gruntowy remont, nadając wieży nowe oblicze, Wokół kopuły oraz wyżej latarni, zbudowano dwa nowoczesne tarasy widokowe, harmonizujące z charakterystyczną architekturą budynku, z którego roztacza się panorama miasta oraz otaczających go lasów. Poniżej platformy znajduje się przytulna kawiarenka, a na parterze sklepik z pamiątkami. Uroczyste otwarcie wieży nastąpiło 17 sierpnia 2009 roku.

Wieza